پوستی درخشان و سالم، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. منافذ باز پوست صورت یکی از دغدغه‌های مهم افراد خصوصا خانم‌های جوان است. بعضی افراد که منافذ پوستشان باز است به اشتباه و بجای درمان ریشه ای به کرم ها و مواد آرایشی روی میاورند که نتیجه ناخوشایند و نازیبایی داشته و بمرور همین مواد آرایشی موجب وخیم تر شدن اوضاع پوست میشود. این درحالیست که با صرف صبر و حوصله میتوان راه حل ساده و کارآمدی برای رفع این مشکل و پاکسازی پوست پیدا کرد. هرچند همیشه متخصصان پوست راهکارهایی برای جوان سازی و پاکسازی پوست یا جلوگیری از پیری پوست ارائه می‌دهند اما حداقل برای ما ایرانی‌ها که خودمان صاحب طب سنتی هستیم و روش‌های درمانی وابسته ‌به مواد طبیعی و گیاهان سنتی را به استفاده از مواد شیمیایی ترجیح می‌دهیم، هیچ درمان‌کننده‌ای قابل‌ اعتمادتر از محصولات طبیعی نیست.

در این مقاله به علل باز شدن منافذ پوست و راه حل های کاربردی و آسان برای درمان آن میپردازیم، که میتوانید با صرف کمترین هزینه و در منزل آنها را تهیه و پوست خود را پاکسازی نمایید. توصیه های ما گیاهی و کاملا در دسترس هستند.

وظیفه منافذ در سطح پوست چیست؟ 

وجود منافذ در پوست یک نعمت طبیعی برای بدن است، منفذها در تمام سطح پوست بدن وجود دارند و وظیفه آنها 

 1. حفظ رطوبت و دمای پوست 
 2. و خارج کردن سموم و عرق از سطح و عمق بدن و تنظیم چربی پوست میباشد.

منافذ در سرتاسر پوست بدن وجود دارند، اما در صورتی که بیش از حد تنگ یا باز تر از حد متعادل باشند، یعنی بروز اختلال در سلامت پوست و باید به فکر برطرف کردن آن بود.

اگر منافذ پوست تنگ ‌تر از حد معمول باشد، سطح پوست بنوعی سفت و سخت می‌شود. سلول‌ها نزدیک به هم قرار می‌گیرند و مواد زائد سطح و درون بدن نمیتوانند خارج شوند. در نتیجه فضولات در قسمت زیر لایه ی سطحی پوست تجمع پیدا می‌کند و ناهمواری‌هایی بشکل لک، جوش های چرکی و آکنه روی پوست تشکیل می‌شود

منظره ناخوشایند منافذ باز پوست:

اما به دلایلی این منافذ شروع به باز تر شدن میکنند و به اصطلاح پوست پرتقالی میشود.منافذ باز برای بسیاری مشکل ساز است، زیرا قابل رویت هستند و ظاهری غیر جذاب بوجود میآورند. وجود منافذ باز روی پوست به خصوص در ناحیه پیشانی، گونه ها و بینی بیشتر به چشم می آیند.

منافذ پوست و ارتباط آن با مزاج:
در یک دسته بندی کلی مزاج‌های سرد و خشک (اصطلاحا سوداوی‌ها) و مزاج‌های گرم و خشک (اصطلاحا صفراوی‌ها ) در معرض تنگی منافذ پوست هستند و مزاج های سرد و تر(اصطلاحا بلغمی ها) و مزاج های گرم و تر(دموی ها) و مزاج هایی که دچار غلبه بلغم هستند، در معرض بازی منافذ پوست قرار دارند.


چرا منافذ پوست بیش از حد باز میشوند؟

به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت در بعضی از پوست ها منافذ پوست بیش از حد باز میشود که اصطلاحا به آن پوست پرتقالی میگویند. 

بعضی افراد که منافذ پوستشان باز است به اشتباه و بجای درمان ریشه ای به کرم ها و مواد آرایشی روی میاورند که نتیجه ناخوشایند و نازیبایی داشته و بمرور همین مواد آرایشی موجب وخیم تر شدن اوضاع پوست میشود. این درحالیست که با صرف صبر وحوصله میتوان راه حل ساده و کارآمدی برای رفع این مشکل پیدا کرد. 

منافذ باز اغلب در نتیجه برخی از مسائل مربوط به پوست ایجاد می شوند که به دلیل مشکلات کبد، چربی پوست، خصوصا در دوران نوجوانی که کبد دارای حرارت بالاتر و هورمون ها فعال تر هستند بیشتر رخ می دهد.

علل باز شدن منافذ پوست:

عوامل داخلی و خارجی متعددی عامل بروز منافذ باز روی پوست هستند که به شرح زیر است:

 • مزاج های گرم و تر و سرد و تر
 • چربی و تولید بیش از حد سبوم پوست (سبوم ماده ای روغنی است که در غدد سباسه تولید می شود)
 • افزایش حجم فولیکول های مو
 • وراثت و ژنتیک
 • پیری و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش
 • بی نظمی های هورمونی
 • کمبود مواد مغذی و مشکلات جدی پوستی 

برای بستن منافذ باز پوست چه کنیم؟

منافذ باز، پوست را ملتهب و خشن نشان میدهد. افرادی که پوست بسیار چرب دارند، بیشتر در معرض منافذ باز بزرگ هستند. برای چرب شدن پوست هم دلایل زیادی وجود دارد، از جمله استرس، رطوبت، ژنتیک و نوسانات هورمونی. 

منافذ بازپوست از روغن، باکتری و سلول‌های مرده پوست انباشته می‌شوند و این ناخالصی‌ها وقتی اکسید می‌شوند (در معرض اکسیژن قرار می‌گیرند) منجر به تشکیل جوش‌های سرسیاه، سرسفید و آکنه یا جوش می‌شوند.

برای کمک به کاهش چربی پوست باید ها و نباید هایی ساده وجود دارد که با رعایت آنها چرب ترین پوست ها هم متعادل خواهد شد.

5 راه ساده برای کنترل چربی پوست:

 1. روزی 2بار صورت رابا آب ولرم بشویید(فقط آب) و در پایان پوست خود را به یک یا دو مشت آب خنک مهمان کنید.
 2. خانمها برای روزهای بدون آرایش برنامه ریزی کنید، حداقل دوبار در هفته از کرم پودر و پنکیک استفاده نکنید، از شوینده و پاک کننده های شیمیایی کمتر استفاده کنید
 3. اسپری گلاب روی پوست برای حفظ شادابی و پاکیزگی پوست بسیار موثر است و پس از مدتی همه دنبال راز زیبایی پوستتان خواهند بود 
 4. پرهیز از غذاهای کارخانه ای، مخصوصا شکلات و نوشابه ها، پرهیز از سرخ کردنی ها، فست فود.در مقابل مصرف میوه های فصل، سبزیجات، غذاهای آبپز و بخارپز، سوپ و آش ها توصیه میشود
 5. ورزش روزانه که موجب خون رسانی به اندامهای مختلف ازجمله پوست میشود، ورزش همچنین با تعریق همراه است که برای سلامت پوست بسیار مفید است

با این سه  شگفت انگیز از چربی پوست و منافذ باز پوست خداحافظی کنید:

 1. خاک رس
 2. ذغال فعال
 3. آرد باقالای خشک

هرچند همیشه متخصصان پوست راهکارهایی برای جوان سازی پوست یا جلوگیری از پیری پوست ارائه می‌دهند اما حداقل برای ما ایرانی‌ها که خودمان صاحب طب سنتی هستیم و روش‌های درمانی وابسته ‌به مواد طبیعی و گیاهان سنتی را به استفاده از مواد شیمیایی ترجیح می‌دهیم، هیچ درمان‌کننده‌ای قابل‌ اعتمادتر از محصولات طبیعی نیست.

1. پوست شفاف تر، منافذ کوچکتر و چربی کمتر باذغال فعال

ذغال فعال چیست؟

ذغال فعال را نباید با ذغالی که در گریل یا کباب پز استفاده میشود اشتباه گرفت. زغال فعال یک پودر کاملاً سیاه رنگ، بدون بو و بدون طعم است که در دمای بسیار بالا با اکسیژن تصفیه شده تا متخلخل تر شده و کربن خالص بدست آید، به این فرآیند فعالسازی گفته میشود.

در این فرایند اندازه منافذ آن کاهش یافته و سطح آن افزایش می یابد. این خاصیت اسفنج مانند است که به ذغال فعال اجازه می دهد تا بعنوان جاذب بسیار قوی در محصولات مختلف استفاده شود. ذغال فعال جاذب سم است و بعنوان سم زدا در صنایع مختلف بخصوص در صنعت آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

ذغال ضد سم و آلودگی:

مطالعات نشان می دهد که زغال فعال، اگر پس از مصرف یک سم - از جمله دارو یا الکل - مصرف شود، جذب سم را به جریان خون تا 74 درصد کاهش می دهد. سموم به سطح آن متصل می شوند و اثرات سم را کاهش می دهد.

ذغال فعال برای پوست:

1- پاکسازی و بستن منافذ باز پوست:

ذغال فعال سموم و سایر ناخالصی ها را از پوست شما بیرون میکشد و با حذف سلول های مرده سطح پوست، آن را فوق العاده تمیز می کند. از ماسک صورت و شوینده با ذغال فعال برای کاهش آکنه و ایجاد پوستی شفاف‌تر استفاده کنید. همچنین ذغال فعال منافذ باز پوست را کوچکتر و چربی اضافی را محدود می کند. 

2- متعادل کردن چربی پوست:

پوست چرب به دلیل تولید بیش از حد سبوم براق به نظر می رسد. سبوم برای محافظت و آبرسانی پوست ضروری است، اما تولید بیش از حد آن می تواند منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد لک شود. ذغال فعال به حذف این چربی های زائد و آلودگی ها از پوست کمک می کند و بافت و ظاهر پوست را بهبود می بخشد.

3- پاکسازی جوش سرسیاه، لک و آکنه:

این ماده ی طبیعی با جذب بالای آلودگی ها و بستن منافذ باز پوست به پاک کردن جوش های سر سیاه و بهبود ظاهر آکنه یا لکه ها کمک می کند.

4- روشن کننده پوست:

یک مطالعه در سال 2021 اثرات محصول ذغال فعال 25 درصد را بر روی پوست دست بررسی کرد. پس از درمان به مدت 1 ماه، محققان دریافتند که می تواند پوست خشک دست ها را روشن کند و تحریک کننده نیست.

توجه کنید که:

 • فقط یک یا دو بار در هفته از ماسک ذغال استفاده کنید، چون باعث خشکی بیش از حد پوست میشود.
 • بعد از استفاده مرطوب کننده گیاهی مانند روغن بادام شیرین یا جوانه گندم استفاده کنید تا پوستی درخشان و لطیف را تجربه کنید.

_نحوه استفاده از زغال فعال در مراقبت از پوست_

2. پوست شفاف تر، منافذ کوچکتر و چربی کمتر با خاکی رس چینی(کائولن):

خاک رس و مزایای آن برای پوست:

صدها سال است که از ماسک های خاک رس برای بهبود سلامت پوست استفاده می شود،علم مدرن دریافته است که ماسک های خاک رس فواید زیادی برای انواع پوست دارد، مانند جذب چربی اضافی و جلوگیری از آکنه ماسک های خاک رس برای انواع مختلفی از انواع پوست و نگرانی های پوستی مفید هستند.

دلایلی برای استفاده از ماسک خاک رس چینی:

 • خاک رس با کلاژن سازی تاثیر عمیقی روی پوست دارد
 • تولید کلاژن را تقویت می کنند و به صورت شما درخشندگی طبیعی می بخشند
 • غنی از مواد معدنی است که فواید زیادی برای پوست شما دارند
 • ماسک خاک رس پوست شما را روشن می کند
 • با جذب ناخالصی های اضافی،  چربی ها و سموم اضافی منافذ باز پوست را تصفیه می کنند
 • از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری  میکند
 • تعادل پوست را باز می گرداند
 • تولید سبوم را تنظیم می کند
 • به سلول های پوست اکسیژن و آبرسانی میکند 

استفاده از خاک رس در همه جای دنیا:

انواع خاک رس غنی از مواد معدنی هستند و فواید زیادی برای پوست دارند و معمولاً در محصولات آرایشی مانند ماسک ها، پاک کننده ها و سایر محصولات مراقبت از بدن استفاده می شوند

بیشتر خاک رس ها برای انواع پوست های چرب مناسب هستند. برخی از آنها (مانند خاک رس کائولن) علاوه بر اینکه منافذ باز را میبندند، آبرسانی را نیز به همراه دارند. آیا این بدان معناست که کائولن برای پوست خشک مناسب نیست؟! 

ماسک های خاک رس برای متعادل کردن پوست خشک و حفظ سلامت پوست عالی هستند. اگر پوست شما کم آب است، باید بعد از استفاده از ماسک خاک رس از کمی مرطوب کننده گیاهی مناسب پوست خشک مانند روغن جوانه گندم، استفاده کنید.

انواع دیگر خاک رس:

کائولن و تفاوت با دیگر خاک رس ها:

خاک رس های کائولن از رایج ترین خاک های رس برای ماسک های صورت هستند. در خالص ترین شکل خود، خاک رس کائولن دارای رنگ سفید روشن است، اگرچه انواع دیگر آن عبارتند از قرمز، صورتی، قهوه ای و زرد. این تغییر رنگ خود را مدیون محتوای مواد معدنی و جایی است که در جهان موجود است. به عنوان مثال خاک رس کائولن قرمز دارای مقادیر قابل توجهی اکسید آهن است.

خاک رس صورتی استرالیایی:

همانطور که از نام آن پیداست، خاک رس صورتی استرالیایی نوعی خاک رس صورتی است که به طور طبیعی در استرالیا یافت می شود. (خاک رس صورتی استرالیایی از نظر فنی نزدیک ترین خواص را به کائولن سفید دارد).

خاک رس سبز فرانسوی:

خاک رس سبز فرانسوی که به عنوان خاک رس ایلیت یا خاک رس دریایی نیز شناخته می شود، عمدتاً از فرانسه می آید و برای جذب روغن از پوست شما عالی است. رنگ سبز خود را از رسوبات مواد گیاهی تجزیه شده و اکسید آهن به دست می آورد.

مزایای استفاده از ماسک خاک رس برای آکنه:

ماسک‌های خاک رس پتانسیل جذب چربی را از عمق پوست دارند و از اشکال خفیف آکنه مانند جوش‌های چرکی، جوش‌های سرسیاه و سرسفید جلوگیری می‌کنند. این نوع آکنه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ شما با کثیفی و روغن بیش از حد مسدود شود

توجه شود که:

 • هیچ داروی موضعی برروی آکنه هایی که علت اصلی هورمونی یا مشکلات داخلی دیگر باشد، موثر نیست و باید ابتدا عامل داخلی برطرف شود.


خاک رس برای پاکسازی منافذ باز پوست و درمان پوست چرب:

استفاده از ماسک خاک رس روی صورت، چربی اضافی را از منافذ شما پاکسازی می کند. انواع خاک رس بهترین برای خشک کردن پوست شما است، اگر پوست شما به طور طبیعی چرب است، استفاده منظم از ماسک خاک رس 2 تا 3 بار در هفته به مدیریت چربی اضافی کمک می کند.

پوست های چرب و مستعد آکنه:

کائولن سبوم را جذب می کند و از مسدود شدن منافذ جلوگیری می کند. برای خارج کردن ناخالصی ها و سموم از منافذ استفاده می شود. مواد معدنی موجود در خاک رس کائولن پوست را از چربی، آلودگی و ترشحات اضافی بدون ایجاد قرمزی یا تحریک پاک می‌کند. خاک رس کائولن به دلیل خواص ضد باکتریایی خود در درمان آکنه نیز مفید است. 

با جذب چربی عمیق و سفت کردن منافذ پوست، احتقان پوست را رفع می‌کنند. کائولن  با جذب رطوبت و ناخالصی ها و کاهش لکه ها به عنوان پاک کننده و طراوت دهنده به پوست عمل می کنند و پوست را پاکسازی میکند.

خاک رس برای سموم:

خاک رس معمولا دارای بار الکتریکی منفی است. تحقیقات نشان می دهد که این بار منفی به سموم دارای بار مثبت و فلزات سنگین مانند جیوه و سرب موجود در آلودگی های محیطی متصل شده و آنها را از محیط پاکسازی میکند.

ملایم ترین خاک رس:

کائولن، به عنوان خاک رس سفید یا خاک رس چینی شناخته می شود، یک خاک رس نرم است که قرن ها در چین برای تولید محصولات چینی استفاده می شود. همچنین به طور گسترده در محصولات مراقبت از پوست، خمیر دندان و محصولات مو استفاده می شود.

خاک رس کائولن نسبت به بقیه خاک های رس ملایم تر است و برای استفاده ی افراد با پوست حساس نیز مناسب است. ماسک‌های صورت حاوی کائولن دارای فواید متعددی مانند جلوگیری از آکنه، مدیریت پوست خشک و حساس و جذب چربی یا سبوم اضافی هستند. کائولن ملایم ترین خاک رس مورد استفاده در مراقبت از پوست است و مزایای ضد التهابی، ضد باکتریایی و درمانی نیز دارد.

از آنجایی که خاک رس کائولن نسبت به سایر انواع خاک رس برای پوست ملایم تر است، می توانید از آن به عنوان لایه بردار برای انواع پوست چرب و خشک استفاده کنید.

پوست حساس و خشک:

برای انواع پوست های خشک و حساس، همیشه بهتر است قبل از استفاده از محصولات پوستی، روی صورت خود، یک تست بر روی گردن یا روی مچ دست خود انجام دهید تا ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می دهد.

کائولن پشتیبان جوانی پوست:

خاک رس کائولن از بهترین گزینه ها برای پوست های حساس، خشک یا مستعد آکنه است. خاک رس کائولن سفید فوق العاده ملایم است و برای جذب روغن ها و ناخالصی های عمیق بدون ایجاد تحریک یا قرمزی عالی بوده و به پوست طراوت جوانی میبخشد. 

استفاده طولانی مدت و معمول از خاک رس کائولن، خاصیت ارتجاعی پوست را بازیابی می کند و حتی خطوط ریز را کاهش می دهد. استفاده از روغن هایی مانند نارگیل، آرگان، بادام شیرین و جوانه گندم و... بعد از استفاده از ماسک کائولن تاثیر این ماسک را افزایش میدهد.

خاک رس بعنوان یک محصول مراقبت مو:

خاک رس کائولن در برخی از محصولات مراقبت از مو نیز برای کمک به سم زدایی پوست سر استفاده میشود. کائولن با جذب روغن های اضافی برای جلوگیری از رشد بیش از حد مخمر، التهاب و شوره سر، سلامت پوست سر را بهبود می بخشد و در نتیجه باعث رشد بهتر مو می شود.

_نحوه استفاده از خاک رس چینی کائولن برای مراقبت از پوست_

 توجه شود که :

 • استفاده از ماسک های خاک رس برای افراد با پوست چرب 3 مرتبه و برایپوست ها خشک 1تا2 مرتبه و پوست های حساس 1بار در هفته توصیه میشود 
 • افرادیکه پوست چرب دارند حتما بعد از شستن صورت یکی از روغن های آرگان، بادام شیرین یا مرطوب کننده های گیاهی دیگر را استفاده کنند 
 • افرادیکه پوست خشک و حساس دارند از روغن جوانه گندم، بادام شیرین و... استفاده کنند تا پوست بیش از حد خشک نشود و آبرسانی کامل به پوست انجام شود. 

3. پوست شفاف تر، منافذ کوچکتر و چربی کمتر با پودر باقالای خشک:

باقالا از گیاهان معروف و پر فایده ای است که امروزه در زمینه بهبود وضعیت پوست صورت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص باقالا را برای زیبایی پوست بشناسیم:

به صراحت می توان گفت که باقالی خشک شده نسبت به باقالی تازه فواید بیشتری دارد. باقالی به خاطر خواص چشمگیری که در این سال ها مورد توجه قرار گرفته، برای لایه برداری و پاکسازی پوست چرب از آن استفاده می شود. همچنین این گیاه به خاطر ویتامین و مواد معدنی موجود در آن برای درمان آکنه و جوش صورت نیز مفید است.

باقالا گیاهی سرد و تر است و ارزش غذایی زیادی دارد ولی از گذشته ها از خواص دیگر آن در زمینه ی زیبایی پوست و درمان های موضعی دیگر نیز استفاده می شده است، از باقالی و پودر باقالای خشک به عنوان ماسک صورت استفاده می کنند که نقش زیادی در شادابی پوست و لایه برداری آن دارد و همچنین می توانید با ترکیب این گیاه با سایر مواد مختلف میزان اثرگذاری روی پوست را دو چندان کنید.

خواص درمانی پودر باقالای خشک برای پوست :

 • درمان لکه های پوستی
 • شاداب کننده و آبرسان
 • پاکسازی کننده پوست و ضد التهاب 
 • متعادل کننده چربی پوست
 • بستن منافذ باز پوست 
 • باعث رسیدن آبسه و جوش ها و خروج چرک از آن میشود

ماسک باقالا برای پوست های چرب:

ماسک باقالا برای پوست های چرب بسیار مفید است می توانید از آن به منظور اسکراب یا لایه بردار نیز استفاده کنید و از چربی اضافی پوستتان خلاص شوید.

ماسک باقالا برای پاکسازی انواع پوست:

برای از بین بردن چرک های زیر پوست می توانید از ماسک باقالی خشک شده استفاده کنید زیرا این ماده باعث نرم شدن و رسیدن جوش و جذب آلودگی ها ازعمق پوست و نهایتا پاکسازی خواهد شد. این ماسک برای کاهش و رفع ورم زیر چشم نیز مفید است.

مواد لازم:

 1. 1 قاشق غذاخوری آرد باقالای خشک
 2. 2 قاشق غذاخوری گلاب
 3. 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب یا انگور خانگی
 4. 1 غذاخوری آب

طرز تهیه و استفاده:

آرد باقالای خشک شده را با آب، سرکه و گلاب ترکیب کنید تا یک خمیر یکدست به دست بیاید. سپس خمیر را بر روی پوست صورت بمالید و پس از گذشت زمان ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید. 2بار در هفته برای پوست های چرب و 1 بار در هفته برای پوست های خشک و حساس، تکرار شود

ماسک باقالا برای رفع جوش صورت:

یکی از ماسک های ایده آل برای از بین بردن جوش های صورت و ناپدید کردن آن ها قطعا ماسک باقالا خواهد بود که در ادامه اصول تهیه و استفاده آن را به صورت کامل بیان کرده ایم:

مواد لازم:

 1. 4 عدد باقالای پخته
 2. به مقدار لازم عسل
 3. 1/4 پودرشنبلیله

طرز تهیه و استفاده:

مقداری باقالا را به خوبی بپزید و له کنید. سپس با پودر شنبلیله و عسل ترکیب کنید و بر روی پوست صورتان بمالید و اجازه مدت زمان ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و پس از این مدت با آب سرد شستشو دهید. هفته ای 3 مرتبه تکرار کنید تا صورتی بدون جوش داشته باشید.

ماسک باقالای خشک و گلاب برای افزایش شادابی پوست:

ماسک باقالی خشک و گلاب شاداب کننده و شفاف کننده پوست شما است که می توانید براحتی و با صرف کمترین هزینه این ماسک را در منزل درست کنید. 

مواد لازم:

 1. 1 قاشق غذاخوری پودر باقالی خشک
 2. گلاب به مقدار لازم

طرز تهیه و استفاده:

باقالی پودر شده و گلاب را ترکیب کنید و سپس روی پوست صورت قرار دهید. اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه بر روی پوست بماند و سپس با آب سرد شستشو دهید. با تکرار این ماسک می توانید شادابی را به پوست خود برگردانید. 

ماسک باقالا برای رفع لکه های صورت:

مواد لازم:

 1. ۲ قاشق غذاخوری پودر باقالای خشک
 2. ۵ قاشق غذاخوری آب 
 3. ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب یا انگور

طرز تهیه و استفاده:

مواد را به خوبی مخلوط کنید تا خمیری شود سپس ماسک را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بر روی پوست قرار دهید بعد از مدت زمان ذکر شده ماسک را با پنبه آغشته به گلاب به آرامی از روی سطح پوست خود پاک کنید. هفته ای 1بار انجام شود.

ماسک مخصوص سفت کردن پوست:

مواد لازم:

 1. 1 قاشق چای خوری آرد باقالای خشک
 2. سفیده تخم مرغ به مقدار لازم
 3. 1 قاشق چای خوری آب لیمو 

روش تهیه و استفاده:

یک چای خوری آب لیموی تازه را با سفیده‌ی تخم‌مرغ و 1 قاشق چایخوری آرد باقالا را مخلوط کرده و به مدت 10 دقیقه بر روی پوست صورت خود قرار دهید. سپس با آب ولرم صورت را بشویید. 

وقتی هفته ای دو بار از این ماسک استفاده کنید نتیجه خوبی می گیرید. سفیده تخم مرغ پوست را سفت کرده و به همراه آرد باقالی منافذ باز صورت را کاهش می‌دهد. 

جالب است بدانید که:

 • ضماد آرد باقالا با شنبلیله و عسل برای تحلیل و نرم کردن دمل و پف و سیاهی زیر چشم و با گل ختمی برای ورم بیضه و ورم های گرم مفید است. 
 • مخلوط آرد باقلا با آرد جو با مقداری آب خمیر شود، از آن به صورت ضماد  برای التیام محل ضرب خوردگی مفید است 
 • خانم ها برای رفع ورم سینه ناشی از قاعدگی یا بعد از شیردهی می توانند از باقالا کمک بگیرند. برای این منظور آرد باقالا را با آرد جو و سرکه خمیر کنید و روزی دو بار روی ناحیه متورم قرار دهید.

زندگی سالم یک انتخاب است...